ضربان قلم

عبدی!
أنا و حقی لک محب، فبحقی علیک کن لی محبأ

حدیث قدسی

آخرین مطالب

نه به چه کسانی؟

پنجشنبه, ۱ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۲ ب.ظ

اوایل سال، مهر یا  آبان، یک بار وقتی مجله رشد بچه‌ها آمد، بچه‌ها خواستند یکی از داستانهایش را برایشان بخوانم. یادم نیست خودشان انتخاب کردند یا خودم. نمی‌دانم کی کی و کاکا (آهان تی‌تی و تاتا)  می‌رفتند خانه عمه‌شان که تازه بچه دنیا آورده بود، مهمانی. همه می‌خواستند بچه‌ها را ببوسند. بچه‌ها به یکی بوس می‌دادند به یکی نه. بعد وقتی مامان و بابا خواستند بچه را ببوسند، مثلا کی کی گفت: «مامان ما ازبوی سیر خوشمون نمی‌یاد». وقتی بابا خواست ببوسد، کاکا گفت «بابا! ما از صورت تیغ تیغی خوشمون نمی‌یاد». مامان و بابا گفتند آهان پس برای همین به بعضی بوس ندادید! راست می‌گی یادم نبود من دیروز سیرترشی خوردم!!!!

بعد مثلا آخر داستان گفته بود «بچه‌ها حق دارند گاهی اجازه ندهند کسی ببوسدشان». من از تعجب هاج و واج بچه‌ها را نگاه کردم و گفتم: «بچه‌ها به نظرتون درسته؟» بچه‌ها ـ‌همانهایی که هیچ وقت منتظر نمی‌مانند آدم چیزی بپرسد و با اولین کلمه‌ها، اظهارنظرهای باربط و بی‌ربط و فوران خاطراتشان آدم را بیچاره می‌کندـ بدتر از من هیچی نگفتند. انتظار داشتید مثلا حسین که آمده بود یک بار کتابش را به من نشان می‌داد و می‌پرسید: «خانم این خط خداست؟» با داستان مجله‌ای که مدرسه داده بود، و مجله مدرسه هم لابد نماینده خداست، مخالفت کند؟ دوباره پرسیدم: «یعنی آدم باید به مامانش بگه مامان دهنت بو می‌ده؟ به باباش بگه بابا صورتت تیغ‌تیغیه؟» دیگر اینجا بچه‌ها موضع گرفتند که نه. البته بهشان توضیح دادم که جمله آخرش درست است و شما حق دارید ولی مثلا بیشتر در مورد غریبه‌ها، و نه تنها حق دارید،‌ گاهی باید خیلی بیشتر مواظب باشید، مخصوصا وقتی تنها هستید و پیش پدر و مادرتان نیستید و از این حرفها. و االبته اگر به خانواده تان هم نخواستید بوس بدهید، یه چیزی نگید که دلشون بشکنه.

حالا بعد که داستان را بار دیگر خواندم فکر کردم شاید دارد آموزش اشاره غیرمستقیم می‌دهد که بچه‌ها مثلا نگفتند دهنت بو می‌ده، گفتند ما از بوی دهان خوشمان نمی‌‌یاد، و کمی فضا برایم قابل هضم شد، ولی واقعیت این است که اموزش نه گفتن بود و

 واقعا نمی‌‌شد همین مساله را در مورد یک شخصیت دیگر به کار می‌بردند؟ راه خیلی دوری هم نمی‌رویم؛ همان عمه‌شان حتی؛ شوهر عمه‌شان. چه می‌دانم یکی غیر از پدر و مادر. داستان ترجمه هم که نبود. نویسنده ایرانی بود. 


راستش دارم فکر می کنم فرهنگ اسلامی چه جایی دارد در آموزش ما؟...

بدبینانه‌تر، داشتم فکر می کنم نکند رابطه‌ای هست میان آن سند کذایی و ...

۹۶/۰۴/۰۱ موافقین ۰ مخالفین ۰
ضربان قلم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی